
Leaf LED Chandelier
Italian artistry and elegance, embodied. The Leaf LED Chandelier is an expertly handmade display of striking acrylic leaves secured to a powder coated metal frame with Gold finials. As light pours through, every intricate detail is highlighted, creating a luxurious appeal that gorgeously complements the ambient illumination. This chandelier deserves to be placed in a prominent space like a dining room or large foyer.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 40cm x W 15cm / L 15.7″ x W 5.9″
Size: L 60cm x W 20cm / L 23.6″ x W 7.9″
Size: L 80cm x W 30cm / L 31.5″ x W 11.8″
Size: L 100cm x W 40cm / L 39.4″ x W 15.7″

3 heads Size: Dia 50cm x H 150cm / ∅ 19.7″ x H 59″

5 heads Size: Dia 50cm x H 200cm / ∅ 19.7″ x H 78.7″

7 heads Size: Dia 70cm x H 250cm / ∅ 27.6″ x H 98.4″

9 heads Size: Dia 80cm x H 300cm / ∅ 31.5″ x H 118.1″

12 heads Size: Dia 100cm x H 350cm / ∅ 31.5″ x H 118.1″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Acrylic, Metal. |
| Finish | Gold & Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $620.00
-65%$620.00
$217.00More Images

















































































Leaf LED Chandelier
Italian artistry and elegance, embodied. The Leaf LED Chandelier is an expertly handmade display of striking acrylic leaves secured to a powder coated metal frame with Gold finials. As light pours through, every intricate detail is highlighted, creating a luxurious appeal that gorgeously complements the ambient illumination. This chandelier deserves to be placed in a prominent space like a dining room or large foyer.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 40cm x W 15cm / L 15.7″ x W 5.9″
Size: L 60cm x W 20cm / L 23.6″ x W 7.9″
Size: L 80cm x W 30cm / L 31.5″ x W 11.8″
Size: L 100cm x W 40cm / L 39.4″ x W 15.7″

3 heads Size: Dia 50cm x H 150cm / ∅ 19.7″ x H 59″

5 heads Size: Dia 50cm x H 200cm / ∅ 19.7″ x H 78.7″

7 heads Size: Dia 70cm x H 250cm / ∅ 27.6″ x H 98.4″

9 heads Size: Dia 80cm x H 300cm / ∅ 31.5″ x H 118.1″

12 heads Size: Dia 100cm x H 350cm / ∅ 31.5″ x H 118.1″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Acrylic, Metal. |
| Finish | Gold & Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Italian artistry and elegance, embodied. The Leaf LED Chandelier is an expertly handmade display of striking acrylic leaves secured to a powder coated metal frame with Gold finials. As light pours through, every intricate detail is highlighted, creating a luxurious appeal that gorgeously complements the ambient illumination. This chandelier deserves to be placed in a prominent space like a dining room or large foyer.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 40cm x W 15cm / L 15.7″ x W 5.9″
Size: L 60cm x W 20cm / L 23.6″ x W 7.9″
Size: L 80cm x W 30cm / L 31.5″ x W 11.8″
Size: L 100cm x W 40cm / L 39.4″ x W 15.7″

3 heads Size: Dia 50cm x H 150cm / ∅ 19.7″ x H 59″

5 heads Size: Dia 50cm x H 200cm / ∅ 19.7″ x H 78.7″

7 heads Size: Dia 70cm x H 250cm / ∅ 27.6″ x H 98.4″

9 heads Size: Dia 80cm x H 300cm / ∅ 31.5″ x H 118.1″

12 heads Size: Dia 100cm x H 350cm / ∅ 31.5″ x H 118.1″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Acrylic, Metal. |
| Finish | Gold & Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























