
Library Grand Picture Light
Elevate your treasured artwork with the refined elegance of the Library Grand Picture Light, a lighting fixture designed to merge functionality with understated sophistication.
Feature:
- Suitable for Outdoor & Indoor of a variety of houses
- It will last for years with its waterproof and rust-proof design
- Space-saving
- Beautifully crafted and substantially constructed of cast brass components
- Sheet-metal hood adjusts and locks with a knurled knob
- Fixtures are unlacquered and will acquire a natural patina over time
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass |
| Finish | Antiqued Brass, Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $299.00
-65%$299.00
$104.65More Images
















Library Grand Picture Light
Elevate your treasured artwork with the refined elegance of the Library Grand Picture Light, a lighting fixture designed to merge functionality with understated sophistication.
Feature:
- Suitable for Outdoor & Indoor of a variety of houses
- It will last for years with its waterproof and rust-proof design
- Space-saving
- Beautifully crafted and substantially constructed of cast brass components
- Sheet-metal hood adjusts and locks with a knurled knob
- Fixtures are unlacquered and will acquire a natural patina over time
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass |
| Finish | Antiqued Brass, Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your treasured artwork with the refined elegance of the Library Grand Picture Light, a lighting fixture designed to merge functionality with understated sophistication.
Feature:
- Suitable for Outdoor & Indoor of a variety of houses
- It will last for years with its waterproof and rust-proof design
- Space-saving
- Beautifully crafted and substantially constructed of cast brass components
- Sheet-metal hood adjusts and locks with a knurled knob
- Fixtures are unlacquered and will acquire a natural patina over time
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass |
| Finish | Antiqued Brass, Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























