
Link Vertical Pendant Light
The Link Vertical Pendant is a stunning display of intermingled shapes. It features Acrylic and stainless steel ovals hanging from each other with light diffusing from each one. Creating a sophisticated chandelier with unparalleled contemporary appeal.
Dimensions
1 head D 23cm x H 45cm / ∅ 9.1″ x H 17.7″ (12" hanging chain.)
2 heads D 23cm x H 90cm / ∅ 9.1″ x H 35.4″ (12" hanging chain.)
3 heads D 23cm x H 120cm / ∅ 9.1″ x H 47.2″ (12" hanging chain.)
4 heads D 23cm x H 160cm / ∅ 9.1″ x H 63″ (12" hanging chain.)
5 heads D 23cm x H 190cm / ∅ 9.1″ x H 74.5″ (12" hanging chain.)
6 heads D 23cm x H 220cm / ∅ 9.1″ x H 86.6″ (12" hanging chain.)
Gold, Chrome, Frosted/bubble acrylic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless steel lamp body, Acrylic lampshade. |
| Finish | Gold, Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lighting. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $549.00
-65%$549.00
$192.15More Images































Link Vertical Pendant Light
The Link Vertical Pendant is a stunning display of intermingled shapes. It features Acrylic and stainless steel ovals hanging from each other with light diffusing from each one. Creating a sophisticated chandelier with unparalleled contemporary appeal.
Dimensions
1 head D 23cm x H 45cm / ∅ 9.1″ x H 17.7″ (12" hanging chain.)
2 heads D 23cm x H 90cm / ∅ 9.1″ x H 35.4″ (12" hanging chain.)
3 heads D 23cm x H 120cm / ∅ 9.1″ x H 47.2″ (12" hanging chain.)
4 heads D 23cm x H 160cm / ∅ 9.1″ x H 63″ (12" hanging chain.)
5 heads D 23cm x H 190cm / ∅ 9.1″ x H 74.5″ (12" hanging chain.)
6 heads D 23cm x H 220cm / ∅ 9.1″ x H 86.6″ (12" hanging chain.)
Gold, Chrome, Frosted/bubble acrylic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless steel lamp body, Acrylic lampshade. |
| Finish | Gold, Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lighting. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Link Vertical Pendant is a stunning display of intermingled shapes. It features Acrylic and stainless steel ovals hanging from each other with light diffusing from each one. Creating a sophisticated chandelier with unparalleled contemporary appeal.
Dimensions
1 head D 23cm x H 45cm / ∅ 9.1″ x H 17.7″ (12" hanging chain.)
2 heads D 23cm x H 90cm / ∅ 9.1″ x H 35.4″ (12" hanging chain.)
3 heads D 23cm x H 120cm / ∅ 9.1″ x H 47.2″ (12" hanging chain.)
4 heads D 23cm x H 160cm / ∅ 9.1″ x H 63″ (12" hanging chain.)
5 heads D 23cm x H 190cm / ∅ 9.1″ x H 74.5″ (12" hanging chain.)
6 heads D 23cm x H 220cm / ∅ 9.1″ x H 86.6″ (12" hanging chain.)
Gold, Chrome, Frosted/bubble acrylic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless steel lamp body, Acrylic lampshade. |
| Finish | Gold, Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lighting. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























