
Loren Glass Chandelier
The Loren Chandelier features overlapping handmade pressed glass disks set within metal frames inspired by Mid-Century Italian design. Available in Textured Clear or Vintage Green glass paired with Weathered Brass, or Amber glass on a Gunmetal frame, each finish offers a unique ambiance. The textured glass diffuses light softly, reducing glare and creating a warm, inviting glow. Offered in both round and linear configurations, this chandelier is ideal for enhancing dining areas or living spaces with sophisticated, timeless style.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Amber, Clear, Grey, Green |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,288.00
-65%$1,288.00
$450.80More Images




















Loren Glass Chandelier
The Loren Chandelier features overlapping handmade pressed glass disks set within metal frames inspired by Mid-Century Italian design. Available in Textured Clear or Vintage Green glass paired with Weathered Brass, or Amber glass on a Gunmetal frame, each finish offers a unique ambiance. The textured glass diffuses light softly, reducing glare and creating a warm, inviting glow. Offered in both round and linear configurations, this chandelier is ideal for enhancing dining areas or living spaces with sophisticated, timeless style.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Amber, Clear, Grey, Green |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Loren Chandelier features overlapping handmade pressed glass disks set within metal frames inspired by Mid-Century Italian design. Available in Textured Clear or Vintage Green glass paired with Weathered Brass, or Amber glass on a Gunmetal frame, each finish offers a unique ambiance. The textured glass diffuses light softly, reducing glare and creating a warm, inviting glow. Offered in both round and linear configurations, this chandelier is ideal for enhancing dining areas or living spaces with sophisticated, timeless style.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Amber, Clear, Grey, Green |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























