
Loren Glass Wall Sconce
The Loren Wall Sconce features overlapping handmade pressed glass disks set in a metal frame, inspired by Mid-Century Italian design. Available with Vintage Green, Amber, or Textured Clear glass on Weathered Brass or Gunmetal frames, it diffuses light softly to create a warm, inviting ambiance. Offered in both round and linear styles, this sconce complements dining and living areas with vintage charm and modern elegance. It pairs seamlessly with a coordinating tiered wall sconce for a unified lighting scheme.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Amber, Clear, Grey, Green |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images













Loren Glass Wall Sconce
The Loren Wall Sconce features overlapping handmade pressed glass disks set in a metal frame, inspired by Mid-Century Italian design. Available with Vintage Green, Amber, or Textured Clear glass on Weathered Brass or Gunmetal frames, it diffuses light softly to create a warm, inviting ambiance. Offered in both round and linear styles, this sconce complements dining and living areas with vintage charm and modern elegance. It pairs seamlessly with a coordinating tiered wall sconce for a unified lighting scheme.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Amber, Clear, Grey, Green |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Loren Wall Sconce features overlapping handmade pressed glass disks set in a metal frame, inspired by Mid-Century Italian design. Available with Vintage Green, Amber, or Textured Clear glass on Weathered Brass or Gunmetal frames, it diffuses light softly to create a warm, inviting ambiance. Offered in both round and linear styles, this sconce complements dining and living areas with vintage charm and modern elegance. It pairs seamlessly with a coordinating tiered wall sconce for a unified lighting scheme.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Amber, Clear, Grey, Green |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























