
Lucca Sputnik Chandelier
Introducing our new Lucca Sputnik chandelier, inspired by a 1970s Murano aesthetic. This elegant design comes in two sizes and showcases opaline glass globes adorning both the inner and outer edges of its brass-finished frame. The larger model boasts 20 globes, with 10 smaller shades clustered near the center and 10 accentuating the outer perimeter. The smaller variant features 12 globes, including 6 petite shades at the core and 6 along the outer rim.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Opaline Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/20 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,300.00
-65%$1,300.00
$455.00More Images


















Lucca Sputnik Chandelier
Introducing our new Lucca Sputnik chandelier, inspired by a 1970s Murano aesthetic. This elegant design comes in two sizes and showcases opaline glass globes adorning both the inner and outer edges of its brass-finished frame. The larger model boasts 20 globes, with 10 smaller shades clustered near the center and 10 accentuating the outer perimeter. The smaller variant features 12 globes, including 6 petite shades at the core and 6 along the outer rim.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Opaline Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/20 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing our new Lucca Sputnik chandelier, inspired by a 1970s Murano aesthetic. This elegant design comes in two sizes and showcases opaline glass globes adorning both the inner and outer edges of its brass-finished frame. The larger model boasts 20 globes, with 10 smaller shades clustered near the center and 10 accentuating the outer perimeter. The smaller variant features 12 globes, including 6 petite shades at the core and 6 along the outer rim.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Opaline Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/20 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























