
Lukins Picture Light
Merlin Picture Light, which illuminate artwork in the optimal color spectrum. Unlike traditional fixtures, they provide full-spectrum illumination that is free of harmful infrared and ultraviolet rays. They are available in 3 designer finishes and 3sizes to complement high-end artwork framing.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel |
| Body Finish | Vintage Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED light bulbs,dimmale (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Color
Select Size
From $410.00
Lukins Picture Light—
$410.00
More Images










Lukins Picture Light
Merlin Picture Light, which illuminate artwork in the optimal color spectrum. Unlike traditional fixtures, they provide full-spectrum illumination that is free of harmful infrared and ultraviolet rays. They are available in 3 designer finishes and 3sizes to complement high-end artwork framing.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel |
| Body Finish | Vintage Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED light bulbs,dimmale (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Merlin Picture Light, which illuminate artwork in the optimal color spectrum. Unlike traditional fixtures, they provide full-spectrum illumination that is free of harmful infrared and ultraviolet rays. They are available in 3 designer finishes and 3sizes to complement high-end artwork framing.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel |
| Body Finish | Vintage Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED light bulbs,dimmale (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























