
Luna Chandelier Amber Handblown Glass
Explore the refined elegance of the Luna Chandelier. This vintage inspired ceiling lamp features six tiers of petal-like amber glass, which are handblown by skilled artisans. It illuminates your interior with a harmonious blend of vintage allure and sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65More Images





Luna Chandelier Amber Handblown Glass
Explore the refined elegance of the Luna Chandelier. This vintage inspired ceiling lamp features six tiers of petal-like amber glass, which are handblown by skilled artisans. It illuminates your interior with a harmonious blend of vintage allure and sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Explore the refined elegance of the Luna Chandelier. This vintage inspired ceiling lamp features six tiers of petal-like amber glass, which are handblown by skilled artisans. It illuminates your interior with a harmonious blend of vintage allure and sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























