
Venezia Lux Modern Brass Chandelier
Give your interior a heavenly glow with the contemporary Lux Chandelier. Paired with white glass globe shades, this luminary in antique brass finish creates just the right ambiance in your home.
Product Specifications:
- Length: 51 inches
- Width: 24 inches
- Height: 16 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,307.00
-65%$2,307.00
$807.45More Images



Venezia Lux Modern Brass Chandelier
Give your interior a heavenly glow with the contemporary Lux Chandelier. Paired with white glass globe shades, this luminary in antique brass finish creates just the right ambiance in your home.
Product Specifications:
- Length: 51 inches
- Width: 24 inches
- Height: 16 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your interior a heavenly glow with the contemporary Lux Chandelier. Paired with white glass globe shades, this luminary in antique brass finish creates just the right ambiance in your home.
Product Specifications:
- Length: 51 inches
- Width: 24 inches
- Height: 16 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























