
Luxury Crystal Branch Chandelier 39.4"D
This modern gold chandelier is designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging pendant light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places. The pendant light fixtures all use the K9 crystal, Bling and transparent, every crystals are hand picked. the whole lamp shows a kind of artistic beauty under the light
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,468.00
-65%$1,468.00
$513.80More Images





Luxury Crystal Branch Chandelier 39.4"D
This modern gold chandelier is designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging pendant light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places. The pendant light fixtures all use the K9 crystal, Bling and transparent, every crystals are hand picked. the whole lamp shows a kind of artistic beauty under the light
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern gold chandelier is designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging pendant light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places. The pendant light fixtures all use the K9 crystal, Bling and transparent, every crystals are hand picked. the whole lamp shows a kind of artistic beauty under the light
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























