
Luxury Branch Ceiling Chandelier for Dining Room 31.5" D
Contemporary Luxury raindrop crystal chandelier lighting ceiling light fixture. Features a beautiful gold finish tree branches along with stunning clear crystals, pure, romantic, shining like diamond, brings an organic modern look to your home. Absolutely will be wow at this spectacular statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,068.00
-65%$1,068.00
$373.80More Images







Luxury Branch Ceiling Chandelier for Dining Room 31.5" D
Contemporary Luxury raindrop crystal chandelier lighting ceiling light fixture. Features a beautiful gold finish tree branches along with stunning clear crystals, pure, romantic, shining like diamond, brings an organic modern look to your home. Absolutely will be wow at this spectacular statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Contemporary Luxury raindrop crystal chandelier lighting ceiling light fixture. Features a beautiful gold finish tree branches along with stunning clear crystals, pure, romantic, shining like diamond, brings an organic modern look to your home. Absolutely will be wow at this spectacular statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























