
Lyla Linear Chandelier
Our artfully crafted Lyla Collection brightens any room with its captivating petal-like silhouette. Each disc is hand-blown from translucent glass, the light within illuminating the natural swirls, streaks, and textural ripples.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Hand-blown glass, plated brass steel. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/10 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,550.00
-65%$3,550.00
$1,242.50More Images









Lyla Linear Chandelier
Our artfully crafted Lyla Collection brightens any room with its captivating petal-like silhouette. Each disc is hand-blown from translucent glass, the light within illuminating the natural swirls, streaks, and textural ripples.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Hand-blown glass, plated brass steel. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/10 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our artfully crafted Lyla Collection brightens any room with its captivating petal-like silhouette. Each disc is hand-blown from translucent glass, the light within illuminating the natural swirls, streaks, and textural ripples.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Hand-blown glass, plated brass steel. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/10 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























