
Manhattan Murano Chandelier 78"H
Eight amazing layers of clear glass tubes create this breathtaking tiered stairwell chandelier. Each tube of textured glass is individually hung from the Satin Brass frame.
For a similar look try our Grande or Large Treviso chandeliers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear, Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 34 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $5,680.00
-65%$5,680.00
$1,988.00More Images









Manhattan Murano Chandelier 78"H
Eight amazing layers of clear glass tubes create this breathtaking tiered stairwell chandelier. Each tube of textured glass is individually hung from the Satin Brass frame.
For a similar look try our Grande or Large Treviso chandeliers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear, Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 34 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eight amazing layers of clear glass tubes create this breathtaking tiered stairwell chandelier. Each tube of textured glass is individually hung from the Satin Brass frame.
For a similar look try our Grande or Large Treviso chandeliers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear, Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 34 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























