
Marcella Venetian Blue Glass Chandelier 43"
The Marcella Blue Glass Chandelier is a standout piece to be the centerpiece of the room. The blue hue feels at home among the palest pastels. The traditional styling is made new by offering a bright, unconventional color. The arms curve exquisitely in grooved blue glass from a sculptured glass core belted with polished stainless steel, creating a unique silhouette for this colored glass chandelier. Includes 3 feet of chain. Assembly required.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish | Blue Glass with Polished Stainless Steel Accents |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,339.00
-65%$2,339.00
$818.65More Images






Marcella Venetian Blue Glass Chandelier 43"
The Marcella Blue Glass Chandelier is a standout piece to be the centerpiece of the room. The blue hue feels at home among the palest pastels. The traditional styling is made new by offering a bright, unconventional color. The arms curve exquisitely in grooved blue glass from a sculptured glass core belted with polished stainless steel, creating a unique silhouette for this colored glass chandelier. Includes 3 feet of chain. Assembly required.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish | Blue Glass with Polished Stainless Steel Accents |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Marcella Blue Glass Chandelier is a standout piece to be the centerpiece of the room. The blue hue feels at home among the palest pastels. The traditional styling is made new by offering a bright, unconventional color. The arms curve exquisitely in grooved blue glass from a sculptured glass core belted with polished stainless steel, creating a unique silhouette for this colored glass chandelier. Includes 3 feet of chain. Assembly required.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish | Blue Glass with Polished Stainless Steel Accents |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























