
Matrix 10-Lt Pendant
PRODUCT INFORMATION
- Lacquered Burnished Brass/Bronze/Polished Nickel
- Chain Length:10'Diameter: 30"Finish: Rainy NightGlass / Shade: Clear Fluted GlassHeight: 31"Number of Bulbs:10Number of Tiers:1Voltage: 120vWattage: 60WWeight: 44 lbs.
- The adjustable rod is divided into connectable sections with a maximum length of 47"(120CM) If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass & Solid brass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | 30‘’D |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | Candelabra |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$580.30
Original: $1,658.00
-65%Matrix 10-Lt Pendant—
$1,658.00
$580.30More Images




Matrix 10-Lt Pendant
PRODUCT INFORMATION
- Lacquered Burnished Brass/Bronze/Polished Nickel
- Chain Length:10'Diameter: 30"Finish: Rainy NightGlass / Shade: Clear Fluted GlassHeight: 31"Number of Bulbs:10Number of Tiers:1Voltage: 120vWattage: 60WWeight: 44 lbs.
- The adjustable rod is divided into connectable sections with a maximum length of 47"(120CM) If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass & Solid brass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | 30‘’D |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | Candelabra |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PRODUCT INFORMATION
- Lacquered Burnished Brass/Bronze/Polished Nickel
- Chain Length:10'Diameter: 30"Finish: Rainy NightGlass / Shade: Clear Fluted GlassHeight: 31"Number of Bulbs:10Number of Tiers:1Voltage: 120vWattage: 60WWeight: 44 lbs.
- The adjustable rod is divided into connectable sections with a maximum length of 47"(120CM) If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass & Solid brass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | 30‘’D |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | Candelabra |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























