
Elegant Alabaster Handcrafted Wall Sconce
Elegant alabaster wall sconce each shade is made of natural marble imported from Spain, with a one of a kind beautiful texture, showing the inner beauty of rare natural stone. Hand-picked for you the more expensive & beautiful white snow texture. Morden alabaster sconce add sophistication & luxury to any of your spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 1/2 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $650.00
-65%$650.00
$227.50More Images































Elegant Alabaster Handcrafted Wall Sconce
Elegant alabaster wall sconce each shade is made of natural marble imported from Spain, with a one of a kind beautiful texture, showing the inner beauty of rare natural stone. Hand-picked for you the more expensive & beautiful white snow texture. Morden alabaster sconce add sophistication & luxury to any of your spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 1/2 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant alabaster wall sconce each shade is made of natural marble imported from Spain, with a one of a kind beautiful texture, showing the inner beauty of rare natural stone. Hand-picked for you the more expensive & beautiful white snow texture. Morden alabaster sconce add sophistication & luxury to any of your spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 1/2 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























