
MDEGLYO Modern Amber and Clear Glass Chandelier 14" 32" 43"
Expertly arranged with 100+ amber-tipped K9 crystal rods, this small dining room chandelier radiates warm golden illumination perfect for grand dining tables, estate dining rooms, hotels, and commercial kitchens. Multi-tiered layers elevate luxury for living rooms or kitchen islands.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear, Amber |
| Number of Lights | 6/13/13 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $429.00
-65%$429.00
$150.15More Images
















































MDEGLYO Modern Amber and Clear Glass Chandelier 14" 32" 43"
Expertly arranged with 100+ amber-tipped K9 crystal rods, this small dining room chandelier radiates warm golden illumination perfect for grand dining tables, estate dining rooms, hotels, and commercial kitchens. Multi-tiered layers elevate luxury for living rooms or kitchen islands.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear, Amber |
| Number of Lights | 6/13/13 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expertly arranged with 100+ amber-tipped K9 crystal rods, this small dining room chandelier radiates warm golden illumination perfect for grand dining tables, estate dining rooms, hotels, and commercial kitchens. Multi-tiered layers elevate luxury for living rooms or kitchen islands.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Clear, Amber |
| Number of Lights | 6/13/13 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























