
MDEGLYO Modern Crystal Round Chandelier
Excellent K9 Crystal Chandelier: Showcasing precision-cut K9 crystal of uniform thickness and high optical clarity, this modern chandeliers for dining room create a mesmerizing light refraction effect. The double halo chandelier design with a brushed gold frame makes this raindrop chandelier the centerpiece of your dining room or foyer. Our rectangular chandelier combines scientific crystal perfection with artistic craftsmanship
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass |
| Number of Lights | 12/16/20 |
| Type of Bulb | E12 bulbs (Included) |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $739.00
-65%$739.00
$258.65More Images






















MDEGLYO Modern Crystal Round Chandelier
Excellent K9 Crystal Chandelier: Showcasing precision-cut K9 crystal of uniform thickness and high optical clarity, this modern chandeliers for dining room create a mesmerizing light refraction effect. The double halo chandelier design with a brushed gold frame makes this raindrop chandelier the centerpiece of your dining room or foyer. Our rectangular chandelier combines scientific crystal perfection with artistic craftsmanship
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass |
| Number of Lights | 12/16/20 |
| Type of Bulb | E12 bulbs (Included) |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Excellent K9 Crystal Chandelier: Showcasing precision-cut K9 crystal of uniform thickness and high optical clarity, this modern chandeliers for dining room create a mesmerizing light refraction effect. The double halo chandelier design with a brushed gold frame makes this raindrop chandelier the centerpiece of your dining room or foyer. Our rectangular chandelier combines scientific crystal perfection with artistic craftsmanship
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass |
| Number of Lights | 12/16/20 |
| Type of Bulb | E12 bulbs (Included) |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























