
Amaro Drum Chandelier 29.53"
The Amaro chandeliers feature layers of mid-century inspired tri-style glass prisms, making them the ideal centerpiece for smaller spaces like living rooms, dining areas, or lobbies.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass, |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,720.00
-65%$1,720.00
$602.00More Images

















Amaro Drum Chandelier 29.53"
The Amaro chandeliers feature layers of mid-century inspired tri-style glass prisms, making them the ideal centerpiece for smaller spaces like living rooms, dining areas, or lobbies.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass, |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Amaro chandeliers feature layers of mid-century inspired tri-style glass prisms, making them the ideal centerpiece for smaller spaces like living rooms, dining areas, or lobbies.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass-Plated Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass, |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





