
Medium Treviso Murano Chandelier 28"
Three tiers of fluted glass tubes create this beautiful mid-century inspired chandelier. The textured glass tubes are individually hung from a Satin Brass frame. This style is available in three colours; a rich, sophisticated Smoked Quartz, a fresh blush Pink or clear glass.
If you’re looking for something slightly smaller try our two tier Small Treviso, or if you want larger view our Grande and Large Treviso chandeliers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Clear, Pink, Smoked Quartz |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,498.00
-65%$1,498.00
$524.30More Images




























Medium Treviso Murano Chandelier 28"
Three tiers of fluted glass tubes create this beautiful mid-century inspired chandelier. The textured glass tubes are individually hung from a Satin Brass frame. This style is available in three colours; a rich, sophisticated Smoked Quartz, a fresh blush Pink or clear glass.
If you’re looking for something slightly smaller try our two tier Small Treviso, or if you want larger view our Grande and Large Treviso chandeliers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Clear, Pink, Smoked Quartz |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three tiers of fluted glass tubes create this beautiful mid-century inspired chandelier. The textured glass tubes are individually hung from a Satin Brass frame. This style is available in three colours; a rich, sophisticated Smoked Quartz, a fresh blush Pink or clear glass.
If you’re looking for something slightly smaller try our two tier Small Treviso, or if you want larger view our Grande and Large Treviso chandeliers.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Clear, Pink, Smoked Quartz |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























