
Modern 3-Tier Round Alabaster Chandelier-Gold 34"D
Gold Alabaster chandelier is made of natural marble from Spain, each piece of marble is imported from Spain.3 tiers Alabaster Chandelier adopts 100 pieces of marble, 3 tier round design from the inside to the outside, simple and exquisite. The modern marble chandelier is a one-of-a-kind work of art, whether the light is on or off, you can see the unique and distinctive texture of each piece of marble.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Gold |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,998.00
-65%$1,998.00
$699.30More Images








Modern 3-Tier Round Alabaster Chandelier-Gold 34"D
Gold Alabaster chandelier is made of natural marble from Spain, each piece of marble is imported from Spain.3 tiers Alabaster Chandelier adopts 100 pieces of marble, 3 tier round design from the inside to the outside, simple and exquisite. The modern marble chandelier is a one-of-a-kind work of art, whether the light is on or off, you can see the unique and distinctive texture of each piece of marble.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Gold |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gold Alabaster chandelier is made of natural marble from Spain, each piece of marble is imported from Spain.3 tiers Alabaster Chandelier adopts 100 pieces of marble, 3 tier round design from the inside to the outside, simple and exquisite. The modern marble chandelier is a one-of-a-kind work of art, whether the light is on or off, you can see the unique and distinctive texture of each piece of marble.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Gold |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























