
Modern Chandelier 39 in. 20-Light Gold Chandelier for Dinning Room, Living Room, Foyer, Bedroom
Modern Chandelier 39 in. 20-Light Gold Chandelier for Dinning Room, Living Room, Foyer, Bedroom
This gold farmhouse chandelier blends modern style with rustic charm to elevate your dining space. The classic wagon wheel design makes it a perfect statement piece over dining tables, in kitchens, or entryways. Stylish yet functional, it provides warm, ample lighting while enhancing the overall ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 11 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,598.00
-65%$1,598.00
$559.30More Images








Modern Chandelier 39 in. 20-Light Gold Chandelier for Dinning Room, Living Room, Foyer, Bedroom
This gold farmhouse chandelier blends modern style with rustic charm to elevate your dining space. The classic wagon wheel design makes it a perfect statement piece over dining tables, in kitchens, or entryways. Stylish yet functional, it provides warm, ample lighting while enhancing the overall ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 11 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This gold farmhouse chandelier blends modern style with rustic charm to elevate your dining space. The classic wagon wheel design makes it a perfect statement piece over dining tables, in kitchens, or entryways. Stylish yet functional, it provides warm, ample lighting while enhancing the overall ambiance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 11 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























