
Modern Crystal Rectangle Wagon Wheel Chandeliers
Rectangle chandeliers for dining room is made of specially designed glass shade & thicker metal, crafted for durability. Rust and oxidation resistant brass finish with unique glass shade gives the brass chandelier a cool & modern style that fits your vintage, rustic, luxury style and enhances your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 12/14 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,688.00
-65%$1,688.00
$590.80More Images































Modern Crystal Rectangle Wagon Wheel Chandeliers
Rectangle chandeliers for dining room is made of specially designed glass shade & thicker metal, crafted for durability. Rust and oxidation resistant brass finish with unique glass shade gives the brass chandelier a cool & modern style that fits your vintage, rustic, luxury style and enhances your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 12/14 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rectangle chandeliers for dining room is made of specially designed glass shade & thicker metal, crafted for durability. Rust and oxidation resistant brass finish with unique glass shade gives the brass chandelier a cool & modern style that fits your vintage, rustic, luxury style and enhances your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Black |
| Number of Lights | 12/14 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























