
Modern Devon Picture Light 18" 22"
The Modern Devon Picture Light brings an art gallery atmosphere to any room. This metal lamp emits a soft, high intensity illumination that adds colour to any artwork or décor. It is available in a variety of finishes to coordinate with any upscale setting. The Dorchester Picture Lamp is the perfect way to showcase your favourite pieces and add a touch of elegance to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron / Steel |
| Body Finish | Natural Brass, Polished Nickel, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images


























Modern Devon Picture Light 18" 22"
The Modern Devon Picture Light brings an art gallery atmosphere to any room. This metal lamp emits a soft, high intensity illumination that adds colour to any artwork or décor. It is available in a variety of finishes to coordinate with any upscale setting. The Dorchester Picture Lamp is the perfect way to showcase your favourite pieces and add a touch of elegance to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron / Steel |
| Body Finish | Natural Brass, Polished Nickel, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Modern Devon Picture Light brings an art gallery atmosphere to any room. This metal lamp emits a soft, high intensity illumination that adds colour to any artwork or décor. It is available in a variety of finishes to coordinate with any upscale setting. The Dorchester Picture Lamp is the perfect way to showcase your favourite pieces and add a touch of elegance to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron / Steel |
| Body Finish | Natural Brass, Polished Nickel, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























