
Modern Gold Coin Crystal Linear Branch Chandelier Over Dining Table
This modern branch chandelier is made of brass and Crystal Glass,The brass branches are all twisted and shaped by hand, to form a natural and organic look, decorated by the beautiful little coin shape glass. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/ 14/ 16/ 20 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images


Modern Gold Coin Crystal Linear Branch Chandelier Over Dining Table
This modern branch chandelier is made of brass and Crystal Glass,The brass branches are all twisted and shaped by hand, to form a natural and organic look, decorated by the beautiful little coin shape glass. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/ 14/ 16/ 20 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern branch chandelier is made of brass and Crystal Glass,The brass branches are all twisted and shaped by hand, to form a natural and organic look, decorated by the beautiful little coin shape glass. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/ 14/ 16/ 20 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























