
Modern Linear Geode Quartz Crystal Pendant Light
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Chrome metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,268.00
-65%$2,268.00
$793.80More Images




Modern Linear Geode Quartz Crystal Pendant Light
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Chrome metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Chrome metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























