
Solara Rectangular Tree Branch Chandelier 21" 30" 40" Tree Branch
The Solara Rectangular Chandelier 21" 30" 40" Tree Branch Tree Branch stands as a luxurious and intricately designed masterpiece, ideal for grand staircases or as a captivating focal point in rooms or lobbies, making a bold statement. This chandelier is part of our branch detail chandelier collection, drawing inspiration from the beauty of nature and meticulously handcrafted to perfection.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 21"-6 Lights / 30"-10 Lights / 40"-14 Lights |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $590.00
-65%$590.00
$206.50More Images




















Solara Rectangular Tree Branch Chandelier 21" 30" 40" Tree Branch
The Solara Rectangular Chandelier 21" 30" 40" Tree Branch Tree Branch stands as a luxurious and intricately designed masterpiece, ideal for grand staircases or as a captivating focal point in rooms or lobbies, making a bold statement. This chandelier is part of our branch detail chandelier collection, drawing inspiration from the beauty of nature and meticulously handcrafted to perfection.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 21"-6 Lights / 30"-10 Lights / 40"-14 Lights |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Solara Rectangular Chandelier 21" 30" 40" Tree Branch Tree Branch stands as a luxurious and intricately designed masterpiece, ideal for grand staircases or as a captivating focal point in rooms or lobbies, making a bold statement. This chandelier is part of our branch detail chandelier collection, drawing inspiration from the beauty of nature and meticulously handcrafted to perfection.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 21"-6 Lights / 30"-10 Lights / 40"-14 Lights |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























