
Modern Round Glass Droplet Branch Chandelier, Pendant Light For Bedroom
Ada Modern Round Chandelier, Pendant Light is a luxurious chandelier made of brass, and glass discos. Inspired by the organic nature, this chandelier is a great choice for 2 story foyer, or the staircase. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Modern Round Glass Droplet Branch Chandelier, Pendant Light For Bedroom
Ada Modern Round Chandelier, Pendant Light is a luxurious chandelier made of brass, and glass discos. Inspired by the organic nature, this chandelier is a great choice for 2 story foyer, or the staircase. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ada Modern Round Chandelier, Pendant Light is a luxurious chandelier made of brass, and glass discos. Inspired by the organic nature, this chandelier is a great choice for 2 story foyer, or the staircase. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























