
Modo Chandelier 42.1" - 4 Sided, 15 Globes
The Modo Chandelier combines modern design with elegance, featuring a sleek four-sided frame and 15 hand-blown glass globes. Its clean, geometric structure creates a stunning focal point, perfect for illuminating large spaces with style and warmth. Available in various finishes, this chandelier is ideal for dining areas, living rooms, or high-ceilinged spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,550.00
-65%$3,550.00
$1,242.50More Images












Modo Chandelier 42.1" - 4 Sided, 15 Globes
The Modo Chandelier combines modern design with elegance, featuring a sleek four-sided frame and 15 hand-blown glass globes. Its clean, geometric structure creates a stunning focal point, perfect for illuminating large spaces with style and warmth. Available in various finishes, this chandelier is ideal for dining areas, living rooms, or high-ceilinged spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Modo Chandelier combines modern design with elegance, featuring a sleek four-sided frame and 15 hand-blown glass globes. Its clean, geometric structure creates a stunning focal point, perfect for illuminating large spaces with style and warmth. Available in various finishes, this chandelier is ideal for dining areas, living rooms, or high-ceilinged spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Black, Bronze, Polished Nickel, Brushed Brass |
| Glass Color | Smoke, Clear, Cream |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























