
Molten Spider Small With Smoke Glass
Molten glass has an inherent beauty because of its artisan-crafted, organic form. The natural glass shade variation creates dramatic light play and contrast, especially when combined with the modern appeal of its freeform black fabric cords and natural brass canopies. A true modern beauty, the Molten Spider chandelier is stunning in various configurations that suit your unique needs. Please place it in a kitchen, dining room, over a bed, or down a hallway for a dramatic lighting statement.
Product Information
| Dimensions | 43.5'' H X 48'' W X 48'' D |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Glass |
| Finish | Natural Brass |
| Glass Color | Smoke |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,850.00
-65%$1,850.00
$647.50More Images








Molten Spider Small With Smoke Glass
Molten glass has an inherent beauty because of its artisan-crafted, organic form. The natural glass shade variation creates dramatic light play and contrast, especially when combined with the modern appeal of its freeform black fabric cords and natural brass canopies. A true modern beauty, the Molten Spider chandelier is stunning in various configurations that suit your unique needs. Please place it in a kitchen, dining room, over a bed, or down a hallway for a dramatic lighting statement.
Product Information
| Dimensions | 43.5'' H X 48'' W X 48'' D |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Glass |
| Finish | Natural Brass |
| Glass Color | Smoke |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Molten glass has an inherent beauty because of its artisan-crafted, organic form. The natural glass shade variation creates dramatic light play and contrast, especially when combined with the modern appeal of its freeform black fabric cords and natural brass canopies. A true modern beauty, the Molten Spider chandelier is stunning in various configurations that suit your unique needs. Please place it in a kitchen, dining room, over a bed, or down a hallway for a dramatic lighting statement.
Product Information
| Dimensions | 43.5'' H X 48'' W X 48'' D |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Glass |
| Finish | Natural Brass |
| Glass Color | Smoke |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























