
Monachopsis Large Gold & Black Chandelier
A stunning 8-light Chandelier that seamlessly blends modern and mid-century design elements. With its sleek lines, bold glass shades-curves, and brushed gold finish, this chandelier is sure to make a statement in any room
The Monachopsis chandelier provides ample illumination while elping to reduce your energy costs. The lights are arranged in a symmetrical pattern, creating a balanced and visually pleasing effect.
The chandelier's gold brushed finish is complemented by black accents, which add a touch of sophistication and contrast to the design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,595.00
-65%$1,595.00
$558.25More Images



Monachopsis Large Gold & Black Chandelier
A stunning 8-light Chandelier that seamlessly blends modern and mid-century design elements. With its sleek lines, bold glass shades-curves, and brushed gold finish, this chandelier is sure to make a statement in any room
The Monachopsis chandelier provides ample illumination while elping to reduce your energy costs. The lights are arranged in a symmetrical pattern, creating a balanced and visually pleasing effect.
The chandelier's gold brushed finish is complemented by black accents, which add a touch of sophistication and contrast to the design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stunning 8-light Chandelier that seamlessly blends modern and mid-century design elements. With its sleek lines, bold glass shades-curves, and brushed gold finish, this chandelier is sure to make a statement in any room
The Monachopsis chandelier provides ample illumination while elping to reduce your energy costs. The lights are arranged in a symmetrical pattern, creating a balanced and visually pleasing effect.
The chandelier's gold brushed finish is complemented by black accents, which add a touch of sophistication and contrast to the design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























