
Monte Carlo Piccolo Chandelier
The Piccolo Monte Carlo chandelier features three elegant tiers of bronze finished metalwork and brass finished metalwork, enclosing clear glass rods to create a beautiful cascade effect. The perfect addition to a living or dining room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images















Monte Carlo Piccolo Chandelier
The Piccolo Monte Carlo chandelier features three elegant tiers of bronze finished metalwork and brass finished metalwork, enclosing clear glass rods to create a beautiful cascade effect. The perfect addition to a living or dining room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Piccolo Monte Carlo chandelier features three elegant tiers of bronze finished metalwork and brass finished metalwork, enclosing clear glass rods to create a beautiful cascade effect. The perfect addition to a living or dining room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























