
Multi layers Spanish White Alabaster Shell Marble Chandelier lamp in Brass
The Alabaster Shell Chandelier is an exquisite display of natural elegance and luxurious design. Each shell is carefully shaped and polished to a soft sheen, creating a luminous canopy that glows with a warm, inviting light. Suspended from a brass frame, the chandelier exudes a sense of opulence and refined beauty.
- Hand-Carved Spanish white alabaster shells polished for a luminous.
- Cascading Dynamic multi-tier design for striking visual depth, warm glow.
- Solid Brass Frame, Durable brass structure with timeless metallic sophistication.
- Soft Ambient Lighting, Translucent shells diffuse light into an inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster + Metal |
| Body Finish | White + Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $355.00
-65%$355.00
$124.25More Images
























Multi layers Spanish White Alabaster Shell Marble Chandelier lamp in Brass
The Alabaster Shell Chandelier is an exquisite display of natural elegance and luxurious design. Each shell is carefully shaped and polished to a soft sheen, creating a luminous canopy that glows with a warm, inviting light. Suspended from a brass frame, the chandelier exudes a sense of opulence and refined beauty.
- Hand-Carved Spanish white alabaster shells polished for a luminous.
- Cascading Dynamic multi-tier design for striking visual depth, warm glow.
- Solid Brass Frame, Durable brass structure with timeless metallic sophistication.
- Soft Ambient Lighting, Translucent shells diffuse light into an inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster + Metal |
| Body Finish | White + Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Shell Chandelier is an exquisite display of natural elegance and luxurious design. Each shell is carefully shaped and polished to a soft sheen, creating a luminous canopy that glows with a warm, inviting light. Suspended from a brass frame, the chandelier exudes a sense of opulence and refined beauty.
- Hand-Carved Spanish white alabaster shells polished for a luminous.
- Cascading Dynamic multi-tier design for striking visual depth, warm glow.
- Solid Brass Frame, Durable brass structure with timeless metallic sophistication.
- Soft Ambient Lighting, Translucent shells diffuse light into an inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster + Metal |
| Body Finish | White + Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























