
Murano Ceiling lamp – 64 petals – Pink/White
Illuminate any space with the Murano Ceiling lamp. With 64 delicate petals in a beautiful pink and white color, this lamp brings a touch of elegance and charm to any room. Crafted with expertise from Murano, this lamp is a statement piece that provides both style and functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






Murano Ceiling lamp – 64 petals – Pink/White
Illuminate any space with the Murano Ceiling lamp. With 64 delicate petals in a beautiful pink and white color, this lamp brings a touch of elegance and charm to any room. Crafted with expertise from Murano, this lamp is a statement piece that provides both style and functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate any space with the Murano Ceiling lamp. With 64 delicate petals in a beautiful pink and white color, this lamp brings a touch of elegance and charm to any room. Crafted with expertise from Murano, this lamp is a statement piece that provides both style and functionality.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























