
Murano ceiling lamp – Barovier – Yellow
Transform any room with the stunning Murano ceiling lamp by Barovier in vibrant yellow. Crafted by expert artisans in Murano, Italy, this sleek and modern lamp combines traditional techniques with contemporary design. Create a warm and inviting ambiance with the soft glow of the Murano lamp.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images







Murano ceiling lamp – Barovier – Yellow
Transform any room with the stunning Murano ceiling lamp by Barovier in vibrant yellow. Crafted by expert artisans in Murano, Italy, this sleek and modern lamp combines traditional techniques with contemporary design. Create a warm and inviting ambiance with the soft glow of the Murano lamp.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any room with the stunning Murano ceiling lamp by Barovier in vibrant yellow. Crafted by expert artisans in Murano, Italy, this sleek and modern lamp combines traditional techniques with contemporary design. Create a warm and inviting ambiance with the soft glow of the Murano lamp.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























