
Murano Chandelier – 101 Tuber – Textured – Transparent
Upgrade your home with our Italian chandelier, with clear Murano glass. The elegant design features 101 impressively large clear glass tubes, each with a textured effect, creating an enchanting “ice”-like chandelier.
The chandelier can be used in two ways, it can function as a traditional chandelier with a chain or as a ceiling light where it elegantly floats directly from the ceiling without the use of a chain. Add a touch of personal style and elegance to your home with this unique lighting solution.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,699.00
-65%$2,699.00
$944.65More Images














Murano Chandelier – 101 Tuber – Textured – Transparent
Upgrade your home with our Italian chandelier, with clear Murano glass. The elegant design features 101 impressively large clear glass tubes, each with a textured effect, creating an enchanting “ice”-like chandelier.
The chandelier can be used in two ways, it can function as a traditional chandelier with a chain or as a ceiling light where it elegantly floats directly from the ceiling without the use of a chain. Add a touch of personal style and elegance to your home with this unique lighting solution.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your home with our Italian chandelier, with clear Murano glass. The elegant design features 101 impressively large clear glass tubes, each with a textured effect, creating an enchanting “ice”-like chandelier.
The chandelier can be used in two ways, it can function as a traditional chandelier with a chain or as a ceiling light where it elegantly floats directly from the ceiling without the use of a chain. Add a touch of personal style and elegance to your home with this unique lighting solution.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























