
Murano Chandelier – 112 prisms – Pink
Experience a sublime fusion of elegance and lighting with our stunning Murano chandelier. This enchanting chandelier is made from 112 beautiful roa Murano crystal prisms, beautifully framed in a metal frame.
With its enchanting design and brilliant light, this chandelier is a perfect addition to any home. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties, or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive and refined statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,879.00
-65%$1,879.00
$657.65More Images

























Murano Chandelier – 112 prisms – Pink
Experience a sublime fusion of elegance and lighting with our stunning Murano chandelier. This enchanting chandelier is made from 112 beautiful roa Murano crystal prisms, beautifully framed in a metal frame.
With its enchanting design and brilliant light, this chandelier is a perfect addition to any home. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties, or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive and refined statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience a sublime fusion of elegance and lighting with our stunning Murano chandelier. This enchanting chandelier is made from 112 beautiful roa Murano crystal prisms, beautifully framed in a metal frame.
With its enchanting design and brilliant light, this chandelier is a perfect addition to any home. Whether hanging above the dining table to spread a warm atmosphere during your dinner parties, or in the living room to add a luxurious feel to your relaxing moments, this chandelier will make an impressive and refined statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























