
Murano Chandelier – 184 prisms – Pink
Enhance the elegance of any space with our Murano Chandelier featuring 184 beautifully crafted prisms in a stunning pink hue. Perfect for creating a luxurious ambiance, this exquisite chandelier is a statement piece that will elevate your decor with its intricate design and expert craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 1 E12 dimension + 11 E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,790.00
-65%$2,790.00
$976.50More Images






Murano Chandelier – 184 prisms – Pink
Enhance the elegance of any space with our Murano Chandelier featuring 184 beautifully crafted prisms in a stunning pink hue. Perfect for creating a luxurious ambiance, this exquisite chandelier is a statement piece that will elevate your decor with its intricate design and expert craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 1 E12 dimension + 11 E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance the elegance of any space with our Murano Chandelier featuring 184 beautifully crafted prisms in a stunning pink hue. Perfect for creating a luxurious ambiance, this exquisite chandelier is a statement piece that will elevate your decor with its intricate design and expert craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 1 E12 dimension + 11 E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























