
Murano Chandelier – 200 prisms – Multicolored
Let your decor shine with our stunning Murano chandelier, a true tribute to Italian glass craftsmanship. This unique chandelier is made of 200 multi-colored crystal prisms that create an enchanting play of color and light.
With its metal frame and beautiful spiral shape, it adds a sublime elegance to any room. The colored prisms create a vibrant and dynamic expression that catches the eye and creates a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Multicolored |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | 12 light bulb in E26+ 1 light bulbs in E12 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,025.00
-65%$3,025.00
$1,058.75More Images


















Murano Chandelier – 200 prisms – Multicolored
Let your decor shine with our stunning Murano chandelier, a true tribute to Italian glass craftsmanship. This unique chandelier is made of 200 multi-colored crystal prisms that create an enchanting play of color and light.
With its metal frame and beautiful spiral shape, it adds a sublime elegance to any room. The colored prisms create a vibrant and dynamic expression that catches the eye and creates a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Multicolored |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | 12 light bulb in E26+ 1 light bulbs in E12 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Let your decor shine with our stunning Murano chandelier, a true tribute to Italian glass craftsmanship. This unique chandelier is made of 200 multi-colored crystal prisms that create an enchanting play of color and light.
With its metal frame and beautiful spiral shape, it adds a sublime elegance to any room. The colored prisms create a vibrant and dynamic expression that catches the eye and creates a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Multicolored |
|
Finish
|
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | 12 light bulb in E26+ 1 light bulbs in E12 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























