
Murano Chandelier – 23 Rondini – Granigliar – Transparent
This Murano chandelier features 23 intricate rondini shapes, crafted with a granigliar technique for a unique transparent finish. Elevate your space with this stunning piece of Italian craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | 6 x E12 + 1 x E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Murano Chandelier – 23 Rondini – Granigliar – Transparent
This Murano chandelier features 23 intricate rondini shapes, crafted with a granigliar technique for a unique transparent finish. Elevate your space with this stunning piece of Italian craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | 6 x E12 + 1 x E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Murano chandelier features 23 intricate rondini shapes, crafted with a granigliar technique for a unique transparent finish. Elevate your space with this stunning piece of Italian craftsmanship.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | 6 x E12 + 1 x E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























