
Murano Chandelier – 242 prisms – Transparent
Expertly crafted in the famous Murano glassmaking tradition, this Chandelier features 242 transparent prisms, adding a touch of elegance to any space. With its intricate design and high-quality materials, it will elevate the ambiance of any room. Bring a touch of Italian luxury to your home with this stunning chandelier.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | 1 light bulb in E12 and 16 light bulbs in E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images









Murano Chandelier – 242 prisms – Transparent
Expertly crafted in the famous Murano glassmaking tradition, this Chandelier features 242 transparent prisms, adding a touch of elegance to any space. With its intricate design and high-quality materials, it will elevate the ambiance of any room. Bring a touch of Italian luxury to your home with this stunning chandelier.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | 1 light bulb in E12 and 16 light bulbs in E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expertly crafted in the famous Murano glassmaking tradition, this Chandelier features 242 transparent prisms, adding a touch of elegance to any space. With its intricate design and high-quality materials, it will elevate the ambiance of any room. Bring a touch of Italian luxury to your home with this stunning chandelier.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | 1 light bulb in E12 and 16 light bulbs in E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























