
Murano Chandelier – 26 petals – Amber
Treat your home to sublime elegance with our stunning Italian Murano chandelier. This impressive chandelier is adorned with 26 large and impressive amber/white petals that create an enchanting and inviting light.
Perfect over the dining table or in your living room, this chandelier will be a brilliant focal point, adding an air of luxury and sophistication to any room. With its elegant and stylish design, it will create an atmosphere of timeless beauty and elegance.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish |
Polished Nickel
|
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50More Images









Murano Chandelier – 26 petals – Amber
Treat your home to sublime elegance with our stunning Italian Murano chandelier. This impressive chandelier is adorned with 26 large and impressive amber/white petals that create an enchanting and inviting light.
Perfect over the dining table or in your living room, this chandelier will be a brilliant focal point, adding an air of luxury and sophistication to any room. With its elegant and stylish design, it will create an atmosphere of timeless beauty and elegance.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish |
Polished Nickel
|
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your home to sublime elegance with our stunning Italian Murano chandelier. This impressive chandelier is adorned with 26 large and impressive amber/white petals that create an enchanting and inviting light.
Perfect over the dining table or in your living room, this chandelier will be a brilliant focal point, adding an air of luxury and sophistication to any room. With its elegant and stylish design, it will create an atmosphere of timeless beauty and elegance.
We can customize the color (as shown below). (click to enlarge image)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Murano Glass |
| Finish |
Polished Nickel
|
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























