
Murano Chandelier – 265 prisms – Amber
Experience the timeless beauty and elegance of our Murano Chandelier, adorned with 265 prisms in a striking amber hue. Handcrafted in Italy, this chandelier is a stunning addition to any space. Add a touch of luxury and sophistication to your home with this exquisite piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images








Murano Chandelier – 265 prisms – Amber
Experience the timeless beauty and elegance of our Murano Chandelier, adorned with 265 prisms in a striking amber hue. Handcrafted in Italy, this chandelier is a stunning addition to any space. Add a touch of luxury and sophistication to your home with this exquisite piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the timeless beauty and elegance of our Murano Chandelier, adorned with 265 prisms in a striking amber hue. Handcrafted in Italy, this chandelier is a stunning addition to any space. Add a touch of luxury and sophistication to your home with this exquisite piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























