
Murano Chandelier – 30 tubes – Clear Glass Tubes
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 clear glass tubes. With its 30 hand-blown Murano glass elements, this chandelier is sure to be the focal point of any room it occupies. The frame comes standard in a silver patinated chrome finish (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and shiny chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Murano Chandelier – 30 tubes – Clear Glass Tubes
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 clear glass tubes. With its 30 hand-blown Murano glass elements, this chandelier is sure to be the focal point of any room it occupies. The frame comes standard in a silver patinated chrome finish (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and shiny chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 clear glass tubes. With its 30 hand-blown Murano glass elements, this chandelier is sure to be the focal point of any room it occupies. The frame comes standard in a silver patinated chrome finish (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and shiny chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























