
Murano Chandelier | 30 Yellow Glass Tubes
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 Yellow Glass Tubes. With its 30 hand-blown Murano glass pieces, this chandelier is sure to be a stunning centerpiece in any room it graces. The frame comes standard in silver patina chrome (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and polished chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Yellow |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Murano Chandelier | 30 Yellow Glass Tubes
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 Yellow Glass Tubes. With its 30 hand-blown Murano glass pieces, this chandelier is sure to be a stunning centerpiece in any room it graces. The frame comes standard in silver patina chrome (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and polished chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Yellow |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 Yellow Glass Tubes. With its 30 hand-blown Murano glass pieces, this chandelier is sure to be a stunning centerpiece in any room it graces. The frame comes standard in silver patina chrome (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and polished chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Yellow |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























