
Murano Chandelier – 36 glass leaves – Pink
Elevate any room with our Murano Chandelier - featuring 36 hand-crafted glass leaves in a soft, elegant pink hue. Expertly made by skilled artisans, this stunning piece adds a touch of luxury and sophistication to your home. Perfect for creating a glamorous and inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,390.00
-65%$1,390.00
$486.50More Images










Murano Chandelier – 36 glass leaves – Pink
Elevate any room with our Murano Chandelier - featuring 36 hand-crafted glass leaves in a soft, elegant pink hue. Expertly made by skilled artisans, this stunning piece adds a touch of luxury and sophistication to your home. Perfect for creating a glamorous and inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate any room with our Murano Chandelier - featuring 36 hand-crafted glass leaves in a soft, elegant pink hue. Expertly made by skilled artisans, this stunning piece adds a touch of luxury and sophistication to your home. Perfect for creating a glamorous and inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























