
Murano Chandelier – 36 glass leaves – Smoked
Treat your home to a sublime blend of elegance and Italian craftsmanship with our three-tier Murano chandelier. Made in the prestigious Murano district, this chandelier pays homage to traditional mid-century Italian style.
With its 36 delicate smoke-colored glass feathers floating on a seductive chrome frame, it adds a touch of sophistication to any decor. Be seduced by the subtle play of light and impressive craftsmanship that makes this chandelier a masterpiece of Italian glass art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






















Murano Chandelier – 36 glass leaves – Smoked
Treat your home to a sublime blend of elegance and Italian craftsmanship with our three-tier Murano chandelier. Made in the prestigious Murano district, this chandelier pays homage to traditional mid-century Italian style.
With its 36 delicate smoke-colored glass feathers floating on a seductive chrome frame, it adds a touch of sophistication to any decor. Be seduced by the subtle play of light and impressive craftsmanship that makes this chandelier a masterpiece of Italian glass art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your home to a sublime blend of elegance and Italian craftsmanship with our three-tier Murano chandelier. Made in the prestigious Murano district, this chandelier pays homage to traditional mid-century Italian style.
With its 36 delicate smoke-colored glass feathers floating on a seductive chrome frame, it adds a touch of sophistication to any decor. Be seduced by the subtle play of light and impressive craftsmanship that makes this chandelier a masterpiece of Italian glass art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 Bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























