
Murano Chandelier – 47 prisms – Amber/Smoked
Treat yourself to a piece of true Italian craftsmanship with our stunning Murano chandelier. Each crystal prism is carefully crafted and polished by skilled artisans in the iconic Murano style, giving the chandelier a unique and luxurious look.
The beautiful composition of 47 amber and smoke-colored crystal prisms, in two different dimensions, framed in an elegant metal frame, creates an enchanting atmosphere in any room. Let this impressive chandelier be the radiant center of your home and add a touch of Italian sophistication to your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass |
| Color | Amber/Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,290.00
-65%$1,290.00
$451.50More Images











Murano Chandelier – 47 prisms – Amber/Smoked
Treat yourself to a piece of true Italian craftsmanship with our stunning Murano chandelier. Each crystal prism is carefully crafted and polished by skilled artisans in the iconic Murano style, giving the chandelier a unique and luxurious look.
The beautiful composition of 47 amber and smoke-colored crystal prisms, in two different dimensions, framed in an elegant metal frame, creates an enchanting atmosphere in any room. Let this impressive chandelier be the radiant center of your home and add a touch of Italian sophistication to your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass |
| Color | Amber/Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat yourself to a piece of true Italian craftsmanship with our stunning Murano chandelier. Each crystal prism is carefully crafted and polished by skilled artisans in the iconic Murano style, giving the chandelier a unique and luxurious look.
The beautiful composition of 47 amber and smoke-colored crystal prisms, in two different dimensions, framed in an elegant metal frame, creates an enchanting atmosphere in any room. Let this impressive chandelier be the radiant center of your home and add a touch of Italian sophistication to your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass |
| Color | Amber/Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























