
Murano Chandelier – 48 tubes – matte white
Italian chandelier with Murano glass on metal structure. The lamp frame supports 48 large matte white glass tubes in a star shape.
Incredibly beautiful lighting that will complete any personal decor and is suitable for above the dining table or in your living room.
Stunningly beautiful lighting that will complete any personal decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Matte White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images























Murano Chandelier – 48 tubes – matte white
Italian chandelier with Murano glass on metal structure. The lamp frame supports 48 large matte white glass tubes in a star shape.
Incredibly beautiful lighting that will complete any personal decor and is suitable for above the dining table or in your living room.
Stunningly beautiful lighting that will complete any personal decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Matte White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Italian chandelier with Murano glass on metal structure. The lamp frame supports 48 large matte white glass tubes in a star shape.
Incredibly beautiful lighting that will complete any personal decor and is suitable for above the dining table or in your living room.
Stunningly beautiful lighting that will complete any personal decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Color | Matte White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























