
Murano Chandelier – 48 tubes – Smoked
Experience the enchanting fusion of Italian glass craftsmanship and timeless elegance with our Italian Murano Chandelier. This beautiful chandelier features a patinated metal structure that supports 48 smoked glass tubes, each carefully shaped by skilled craftsmen in Murano.
With its subtle yet striking design, this chandelier adds a luxurious feel to any room. Place it above a dining table to create impressive lighting or in the living room to add a touch of sophisticated charm to your decor. A masterpiece of Italian craftsmanship that will be a beautiful centerpiece in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Polished Nickel |
| Color | Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50More Images





















Murano Chandelier – 48 tubes – Smoked
Experience the enchanting fusion of Italian glass craftsmanship and timeless elegance with our Italian Murano Chandelier. This beautiful chandelier features a patinated metal structure that supports 48 smoked glass tubes, each carefully shaped by skilled craftsmen in Murano.
With its subtle yet striking design, this chandelier adds a luxurious feel to any room. Place it above a dining table to create impressive lighting or in the living room to add a touch of sophisticated charm to your decor. A masterpiece of Italian craftsmanship that will be a beautiful centerpiece in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Polished Nickel |
| Color | Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the enchanting fusion of Italian glass craftsmanship and timeless elegance with our Italian Murano Chandelier. This beautiful chandelier features a patinated metal structure that supports 48 smoked glass tubes, each carefully shaped by skilled craftsmen in Murano.
With its subtle yet striking design, this chandelier adds a luxurious feel to any room. Place it above a dining table to create impressive lighting or in the living room to add a touch of sophisticated charm to your decor. A masterpiece of Italian craftsmanship that will be a beautiful centerpiece in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Polished Nickel |
| Color | Smoked |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























